Ślub od kulis – Ile kosztuje ślub i wesele?

ile kosztuje ślub i wesele?

Fot. Refleksyjni.pl

W dziupli dzięciołów przepytaliśmy kilka par oraz zrobiliśmy research rynkowy by dostarczyć sobie odpowiedzi na nurtujące pytanie ile tak naprawdę kosztuje organizacja ślubu. Ceny zależą oczywiście od wielu czynników, z których lokalizacja i termin odgrywają kluczową rolę. Uśredniając, wzniesienie toastu w towarzystwie 100 gości weselnych i przeżycie dnia niczym z Pinteresta zaboli nas na 30 do nawet 60 tys zł. Auć, oddychajcie głęboko.

Formalności

Opłata za sporządzenie aktu małżeństwa w przypadku ślubu cywilnego w USC to 84 zł. Wymiana dowodu osobistego jest darmowa, natomiast zaktualizowane prawo jazdy wiąże się z opłatą 100,50 zł plus koszt zdjęć. Pamiętaj, że wymiany dowodu należy dokonać niezwłocznie, mimo że dokument straci ważność dopiero po 4 miesiącach od zmiany danych. W przypadku prawa jazdy wniosek zgłaszamy w ciągu 30 dni.

ŚLUB KOŚCIELNY

Ze ślubem kościelnym wiążą się subiektywne koszty “co łaska”. Zwyczajowo za udzielenie mszy 200 – 500 zł, kościelny 50 – 300 zł, organista 150 – 300 zł, zapowiedzi w każdej z parafii 50 – 200 zł, nauki przedmałżeńskie 50 – 200 zł. W przypadku ślubu w obcej parafii za dokument substytucji lub licencji zapłacimy około 200 zł. Oprawa muzyczna ze skrzypcami i śpiewem to przykładowo 500 zł za 3 – 4 utwory. Wypożyczenie białego dywanu 300 – 800 zł. Dekoracja roślinna ołtarza, naw bocznych, ławek oraz krzeseł młodej Pary Młodej i Świadków 500 – 1500 zł. Warto porozumieć się z inną parą biorącą ślub w tym samym dniu by podzielić koszty florystyki na pół. Jeżeli chcemy rzucać ryżem czy płatkami kwiatów po ceremonii musimy ustalić to z księdzem i najczęściej dopłacić ok. 100 – 200 zł za późniejsze sprzątanie.

Fot. Paweł Nożyński

SALA WESELNA

“Talerzyk” dla jednego gościa weselnego to w zależności od regionu i miejsca koszt 100 – 300 zł. Zazwyczaj w cenie zapewniony jest szampan na pierwszy toast oraz chlebek i wódka powitalna dla nowożeńców. Za kilkugodzinne poprawiny na sali dopłacimy 40 – 100 zł od osoby.

Nocleg i autokar

Jeżeli sala posiada własne pokoje możemy liczyć na preferencyjne stawki, często w okolicach 100 zł za dwójkę. W hotelu, w zależności od standardu, zapłacimy nieco więcej. Wynajem autokaru, który zawiezie gości z kościoła na salę oraz nad ranem z sali do miasta to koszt rzędu 500 – 600 zł plus dodatkowo 2 – 4 zł za każdy przejechany kilometr.

Paulina i Adam sRGB_Refleksyjni.pl_089
Fot. Refleksyjni.pl

Alkohol

Jak oszacować ilość alkoholu na wesele? Standardowo liczymy 0,7 litra czystej wódki na parę oraz 15 butelek wina na 100 osób, co przy tej liczbie gości daje koszt około 2 tys. zł.

Tort weselny

Na każde 10 osób zamawiamy 1 kg tortu. Przy weselu dla 100 osób jest to wydatek rzędu 400 – 800 zł plus koszt toppera i fontanny iskier.

Przepiękne, przepyszne torty na naturalnych składnikach robi zaprzyjaźniony nam Frank Warsaw.

Dekoracja sali

Subiektywnie jest to oczywiście nasza ulubiona kategoria ślubnych przygotowań. W podstawowej wersji dekoracja stołów gości i Młodej Pary kosztuje od 1,6 tys. zł, natomiast wzbogacona o przyozdobienie samochodu, ścianki, tablicy z rozpiską gości, bukietem, wiankiem i butonierkami oscyluje wokół 2,5 - 5 tys. zł.

Sprawdź nasz orientacyjny cennik usług tutaj lub napisz do nas by otrzymać spersonalizowaną wycenę.

Paulina i Adam sRGB_Refleksyjni.pl_180
Fot. Refleksyjni.pl

Stroje Pary Młodej

Stroje Młodej Pary pochłaniają średnio 10 – 15 % budżetu weselnego. Nowa suknia ślubna z salonu kosztuje 1,5 – 6 tys zł, welon 150 – 500 zł, bielizna bezszwowa lub specjalnie wycięta 200 – 400 zł. Do tego buty, biżuteria, ozdoba do włosów i strój na poprawiny. Na garnitur lub smoking Pana Młodego wraz z dwoma koszulami, muchą bądź krawatem, poszetką, butami i spinkami do mankietów wydamy 1,5 - 3,5 tys. zł.

Fryzury i makijaż

Fryzjer męski wraz ze stylizacją zarostu kosztuje 50 - 150 zł, upięcie dla Panny Młodej, w zależności od poziomu skomplikowania, 100 - 350 zł, makijaż ślubny 150 - 400 zł. W obu przypadkach w cenie uwzględnia się próbne podejście. Podstawowy manicure zrobimy od 20 zł.

Obrączki

Górny limit cenowy zależy wyłącznie od Waszych preferencji. W ekonomicznej wersji można znaleźć komplet za 500 - 700 zł. Natomiast klasyczna rozpiętość cenowa to 1,5 - 3 tys. zł.

Fotograf i kamerzysta

Od fotografa zależy jaka pamiątka zostanie z nami do końca życia, dlatego naszym zdaniem jest to ta kategoria kosztów, na której nie warto oszczędzać. Średnie stawki za reportaż ślubny to 1500 - 5000 zł w zależności od liczby fotografów i ilości czasu jaki z nami będą. Za godzinny film ślubny zapłacimy od 2 tys. zł, a za pakiet film + teledysk ślubny + filmowanie dronem około 4 tys. zł.

Sprawdź naszych wypróbowanych fotografów Refleksyjni, Paweł Nożyński, BR Photography.

202
Fot. Paweł Nożyński

Oprawa muzyczna

Rozważając wyłącznie finansowe aspekty, zatrudnienie DJ prezentuje się korzystniej, w granicach 1 – 3 tys. zł za noc. Zespoły oprócz wyższego wynagrodzenia, 3 – 7 tys. zł, kosztują nasz portfel również większą liczbę „talerzyków”.

Animator dla dzieci

Za 4 godziny pracy (zwykle 19:00 - 23:00) profesjonalnie przygotowany animator przygarnia kwotę 500 zł.

Fot. Paweł Nożyński

Samochód

Szukając oszczędności możemy pożyczyć auto od znajomych i samodzielnie je przyozdobić. Jeżeli natomiast w naszej wizji widzimy się w zabytkowym, klimatycznym samochodzie to musimy z worka bez dna wyciągnąć kolejne 1,5 tys. zł. Dekoracja klamek i maski 100 - 400 zł, tematyczne tablice rejestracyjne 10 - 100 zł.

Atrakcje

Ciężki dym podczas 2- 3 minutowego pierwszego tańca kosztuje 300 – 700 zł. Zimne ognie w zależności od długości - 0,1 – 2 zł za sztukę. Polecamy te nie dłuższe niż 60 cm, ponieważ palą się dostatecznie długo by fotograf złapał magiczne kadry, ale jednocześnie goście nie zdążą się znudzić:) Wynajem fotobudki – około 800 zł za 2h plus 200 zł za każdą kolejną. W cenie dowóz, montaż i obsługa, gadżety, nieograniczona ilość zdjęć, galeria zdjęć online oraz tło fotograficzne do wyboru.

Stoły tematyczne

Kilka lat temu ciekawe urozmaicenia, a dziś już standard. Wiejski stół kosztuje około 1 tys. zł na 100 gości. Na słodki bufet wydamy 7 - 40 zł za gościa uszczęśliwiając każdego 3 - 4 mini deserkami. Budka z lodami - 600 zł. Prossecco van 1,2 - 2 tys. zł. Cena wynajęcia barmana, który przywiezie ze sobą bar, szkło, syropy i dodatki wahać się będzie w przedziale 800 - 1200 zł, jednak zwykle koszt alkoholu leży po stronie Pary Młodej.

zaproszenia i papeteria

Pakiet papeterii ślubnej to wydatek w okolicach tysiąca złotych. Każde z elementów kupowane osobno kosztują nieco więcej: winietki 1 – 2,50 zł za sztukę, menu weselne 3 – 4,50 zł za sztukę, zawieszki na alkohol 1,50 zł za sztukę, numerki stołów 2 – 5 zł za sztukę, rozpiska usadzenia gości 30 – 50 zł, standardowe zaproszenia 4 – 8 zł, ale znajdziemy również takie kończące się na cenie rzędu kilkunastu złotych.

Gajowka-fot-TBartoszynski-C01_0036-046
Fot. BR Photography

Upominki dla gości

Jeśli decydujemy się na słodycze, pudełeczka, miodki czy mini roślinki to będą kosztować nas w okolicach 2 - 10 zł za sztukę. Ozdobne opakowania na ciasta zamówimy za 1,5 - 4 zł.

O upominkach dla gości pisaliśmy w oddzielym wpisie tutaj.

kurs pierwszego tańca

Pakiet 4 godzinnych lekcji z instruktorem kosztuje 300 - 400 zł od pary.

INNE

Planując budżet należy rozpisać wszystkie, nawet pozornie niewielkie koszty, które po zsumowaniu mogą urosnąć do większej kwoty. Księga gości, pudełka na obrączki i koperty, koszyczek ratunkowy, fanty rozdawane podczas oczepin, podziękowania dla rodziców i świadków, pranie strojów ślubnych oraz opcjonalnie oczywiście podróż poślubna. W złożeniu wszystkiego w całość pomóc może wedding planner dopisując do ostatecznego rozrachunku finalne 3 – 6 tys. zł. Auć, auć.

Fot. Paweł Nożyński

www.thewoodpecker.pl

7

5 thoughts on “Ślub od kulis – Ile kosztuje ślub i wesele?

  1. U nas poprawiny na sali byly za darmo. Jedzenie z wesela do 15. Ale za talerzyk placilismy aż 250, wiec to sie wyrownalo.

  2. Ja płacę 160 zł od osoby, ale poprawiny robię w remizie koszt ok 80zł osoba ( wynajem sali w remizie za darmo). Oprócz sali weselnej, największy koszt to suknia, zespół, fotograf i kamerzysta:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.