Las w słoiku – Jakie rośliny wybrać?

Las w słoiku. Ile kosztuje? Jak często podlewać? Jakie rośliny wybrać i czy trzeba je podcinać? Czym różni się pielęgnacja słoja z korkiem od naczynia z otworem? Odpowiemy na najczęściej zadawane pytania, a nawet zdradzimy Wam wszystkie sekrety naszego backstage’u, krok po kroku opisując jak zrobić swoją własną kompozycję za kilkanaście złotych.

W części pierwszej poradnika udzielimy informacji odnośnie dwóch kwestii:

Dla kogo Las w słoiku?

Absolutnie dla każdego.  Dobrze ułożona warstwowo kompozycja nie wymaga wprawy w utrzymaniu większej niż przy standardowych roślinach doniczkowych. Należy jednak pamiętać, że szklane naczynie nie posiada spodniego otworu, którym odpływa nadmiar wody, dlatego Las, jeśli ma z nami pozostać na dłużej, musi być zbudowany nie tylko na ziemi, ale również keramzycie, aktywnym węglu i piasku w odpowiednich proporcjach. Z tego powodu warto kupować słoje od profesjonalnych firm lub osób, co do których mamy pewność, że nie są chwilowymi pasjonatami modnego trendu po jednym, 90-minutowym warsztacie. Podejmując się samodzielnego wykonania najbezpieczniej jest zakupić gotowe zestawy podłoża i wybrać gatunki lubiące podobny mikroklimat. Decydujące znaczenie przy odpowiadaniu na pytanie dla kogo nadają się Lasy w słoiku ma rodzaj roślin, jakie w naczyniu umieścimy.

IMG_2130
IMG_2417

Jakie rośliny wybrać?

Paprocie i bluszcz

Jedna z naszych Klientek, która sama otwarcie przyznała, że nie ma ręki do kwiatów, zapytała czy możemy w słoju umieścić niewymagające rośliny, tak aby przetrwały jej beztroskie podejście do kwestii pielęgnacji. Zaproponowaliśmy niezniszczalny bluszcz, paproć domową lubiącą rozproszone światło nie zawsze w pełni podniesionych w porannym pośpiechu rolet oraz odpowiedzialny za utrzymywanie wilgoci mech. Słój w leśnym stylu nie lubi suchego powietrza, więc przy okazji podlewania warto także co kilka dni zrosić liście letnią wodą ze spryskiwacza. W przypadku paproci niezwykle ważne jest ułożenie na dnie naczynia warstwy keramzytu odpowiedzialnego za drenaż.

Bonsai - Ficus

Dla początkujących botaników polecamy również nasz słoikowy bestseller Ficus (Ginseng i Retusa), znany jako drzewko łatwe w utrzymaniu, a wyglądem przypominające bonsai. Ma błyszczące, ciemnozielone liście i charakterystyczne powietrzne korzenie, determinujące jego wyjątkowy, egzotyczny wygląd. Drzewko powinno mieć zapewnione wilgotne, ale nieprzesadnie mokre warunki. Jedną z warstw prawidłowego podłoża jest węgiel aktywny, odpowiedzialny za przeciwdziałanie procesom gnicia, zaś wspomniany wcześniej keramzyt wchłania nadmiar wody w słoju. Ficus lubi stabilizację, dlatego podlewamy go regularnie i przez cały rok zapewniamy podobny poziom temperatury powietrza. Najlepiej czuje się w miejscach słonecznych, ale niebezpośrednio narażonych na promienie. Rozrasta się powoli, a w razie potrzeby łatwo regeneruje się po podcinaniu.

Kaktusy i inne sukulenty

Ponieważ staramy się dla Was robić nie tylko ładne, ale i długotrwałe kompozycje, uwielbiamy realizować zamówienia z wykorzystaniem kaktusów i innych sukulentów. Są to rośliny bardzo tolerancyjne. Wybaczą brak zainteresowania a nawet przesuszenie, natomiast bardzo źle znoszą przelewanie. W ciepłych miesiącach powinniśmy je podlewać mniej więcej co 4 dni, a zimą ograniczyć się do jednego razu na 3-4 tygodnie. Jeżeli zamówicie u nas słój w takiej wersji możecie być pewni, że znajdzie się w nim nasz ukochany sukulent Eszeweria (Echeveria).

Grubosz - drzewko szczęścia

Innym sukulentem, który z racji naszej dużej sympatii uhonorowaliśmy oddzielną pozycją na liście wyboru jest Grubosz, nazywany drzewkiem szczęścia lub drzewkiem pieniężnym. Jest to popularny wybór na prezent z okazji rocznicy ślubu, awansu lub zmiany pracy czy innych ważnych wydarzeń, w których Klienci chcą życzyć komuś pomyślności. Rośliny te występują w odmianach drzewiastych i jajowatych, w tym ciekawych nie tylko w nazwie - Gollum oraz Hobbit.

Storczyk

Oprócz gatunków już omówionych często dostajemy zapytania o Lasy z wykorzystaniem storczyków i dostępnych sezonowo roślin cebulkowych. Te pierwsze, od mniej więcej dekady królują wśród pomysłów na najbardziej uniwersalny i niezobowiązujący prezent. Umieszczenie storczyków w modnych, szklanych naczyniach tylko umocniło tę pozycję. Są to rośliny wolno rosnące, a więc nie ma obaw, że pierwotne naczynie prędko stanie się dla nich za ciasne. Ważne jest by warstwa keramzytu, żwiru lub kamieni otoczaków chroniła korzenie od nadmiaru wody. Storczyki potrzebują specjalnie dedykowanego im rodzaju ziemi, o czym należy pamiętać budując kompozycję samodzielnie.

IMG_4533
IMG_4534
IMG_4539
4

www.thewoodpecker.pl

7

4 thoughts on “Las w słoiku – Jakie rośliny wybrać?

    1. Samo ułożenie warstw podłoża, zasadzenie roślinek i wykończenie mchem/kamieniami zajmuje mi około godziny. Inna kwestia to czas potrzebny na znalezienie ładnych roślin w odpowiednim rozmiarze i dobrej kondycji. W najbliższym czasie na blogu pojawi się instrukcja DIY, która może być bardzo pomocna, jeśli myślisz o samodzielnym zrobieniu kompozycji 🙂

  1. Witam Jestem posiadaczem oto takiego drzewka (ficus ginseng) w zamkniętym słoiku i zauważyłem pojawiającą się pleśń… Wygląda jak “wata cukrowa” na korzeniu powietrznym i gałązkach. W chwili obecnej jest w niewielkim stopniu ale obawiam się że zacznie się rozrastac pleśń. Stosowałem biosept, wietrzylem wielokrotnie i gdy już myślałem że się pozbylem problemu to po zamknięciu korkiem zauważyłem po 2 dniach ponownie pierwsze objawy pleśni… 

    Bardzo proszę o radę co mam zrobić w tej sytuacji.. Mam w środku pomiędzy bonsajem mech dlatego nie chce na zawsze zostawiać słoja otwartego ponieważ obawiam się że mech nie przetrwa… 

    Z góry dziękuję za odpowiedź! 

    Pozdrawiam! 🙂 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.