Rośliny w szkle – instrukcja DIY

Jesteśmy zdania, że rzeczy przygotowane samodzielnie przynoszą satysfakcję, a nawet ekscytację. Wpuszczamy Was za kulisy naszej pracowni udostępniając instrukcję, dzięki której każdy na moment zamieni się we florystę. My dzisiaj przygotowaliśmy sukulenty w szkle. Ale po kolei.

Naczynie

Rozpoczynamy od znalezienia odpowiedniego naczynia. Może to być domowy, 5-litrowy słój po ogórkach, akwarium w kształcie kuli lub karafka z szerszą szyjką. Natomiast jeżeli chcielibyście użyć typowego terrarium zapraszamy na przykład do naszego sklepu online (PRZEJDŹ). W lipcu widzieliśmy specjalne naczynia również w jednym z sieciowych sklepów budowlanych. Ich plusem jest dostępność od ręki, minusem zaś przebitki cenowe.

Rośliny

Znając już wymiary naczynia możemy wybrać rośliny. Powinniśmy pamiętać, że do wysokości roślinek w doniczkach należy doliczyć jeszcze kilka centymetrów podłoża. W słoju 37-centymetrowym nie posadzimy drzewka wyższego niż 22 cm. Radzimy dobierać gatunki o podobnych wymaganiach klimatycznych i pielęgnacyjnych. Przeczytaj TUTAJ jakie rodzaje roślin polecamy wybrać do szklanego mini ogrodu. W naszym dzisiejszym zamówieniu połączyliśmy Drzewko Szczęścia (Grubosz, Crassula) z Haworsją (Haworthia). Oba gatunki preferują słoneczne stanowisko oraz niską wilgotność gleby, więc są świetnym wyborem dla mało obowiązkowych osób.

0196B8AF-6C07-4B67-BFB7-0E02DA0E2971
IMG_2702
Haworsja (Haworthia)
IMG_2725
Grubosz (Crassula)

Warstwy podłoża

Na dnie słoja umieszczamy keramzyt. Naczynia szklane nie posiadają spodnich otworów, którymi odpływałby nadmiar wody, dlatego niezwykle ważne jest zapewnienie warstwy odpowiedzialnej za drenaż. Usypujemy mniej więcej 3-4 cm, a przynajmniej tyle by zakryć dno. Alternatywnie użyć możemy większych kamieni otoczaków, które utrzymają w ziemi przewiew oraz odseparują korzenie od ewentualnego nadmiaru wilgoci.

Następnie układamy 2-centymetrową warstwę ziemi. Nie byle jakiej, bo powinna to być specjalna mieszanka do Lasów w słoiku lub ziemia dedykowana storczykom czy paprociom, jeżeli na takie właśnie rośliny się zdecydowaliśmy.

IMG_2709
Keramzyt
IMG_2718
Ziemia

Trzecia warstwa, chociaż niewidoczna na tle ciemnej ziemi, jest kluczowa dla utrzymania kompozycji w czystości. Węgiel aktywny ma za zadanie chronić przed bakteriami oraz grzybami. Usypujemy na płasko 20-30 gram. Gdzie można kupić węgiel aktywny? W sklepach ogrodniczych, kwiaciarniach, serwisach aukcyjnych oraz oczywiście w The Woodpecker (PRZEJDŹ).

Węgiel aktywny

Aby podnieść walory estetyczne słoja pomiędzy ciemnymi częściami układamy mniej więcej centymetrowe pasmo z jasnego żwirku lub piasku. Następnie dokładamy główną warstwę ziemi, której powinno być na tyle dużo, aby zapewnić roślince komfortową, stabilną pozycję. Przynajmniej 4-6 cm.

Piasek

Dekoracje

Wierzchnia część kompozycji to wedle preferencji kamienie, żwirek czy mech. Pamiętajmy natomiast, że w Polsce większość gatunków mchu jest pod ochroną, więc, w przeciwieństwie do szyszek, ozdobnych patyków czy kamyków, mchu nie możemy pozyskać na przykład podczas spaceru po lesie. Powinien zawsze pochodzić z legalnego źródła – własnego ogródka lub sklepu (PRZEJDŹ). W naszej dzisiejszej kompozycji użyliśmy kory kamiennej w dwóch rozmiarach, żwirku w kolorze naturalnym oraz brązowym. Chcieliśmy uzyskać efekt skalistej pustyni, z którą pięknie kontrastuje ciemna zieleń wybranych roślin. Dodatkowo takie wykończenie kompozycji sprawi, że ziemia nie będzie się rozpryskiwać na ścianki słoja podczas podlewania.

Kora kamienna i żwirek

www.thewoodpecker.pl

7

One thought on “Rośliny w szkle – instrukcja DIY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.