Ślub od kulis – Harmonogram dnia ślubu

HARMONOGRAM DNIA ŚLUBU

W dniu ślubu nie unikniemy stresu, ale możemy go zredukować przygotowując z wyprzedzeniem przemyślany rozkład jazdy. Ponownie wpuszczamy Was za kulisy, tym razem podpowiadając jak ułożyć godzinowy harmonogram działania i kto za co jest odpowiedzialny w wielkim dniu.

1 - 2 dni przed

Potwierdzenie usługodawców

Obdzwońcie finalnie wszystkich usługodawców by potwierdzić ustalenia. Dostarczcie do księdza zaświadczenia spowiedzi, jeżeli jest wymóg by odbyć sakrament na krótko przed ceremonią. Zawieźcie na salę alkohol, rozpiskę z rozmieszczeniem gości przy stołach oraz winietki, upewniając się, że zostaną rozstawione przez obsługę. Zróbcie próbę generalną pierwszego tańca, testując parkiet oraz przestrzeń niezbędną do swobody ruchów. Jeżeli dzień wcześniej w Waszej sali nie odbywa się inna impreza możecie zawieźć swoje rzeczy, prezenty dla rodziców, podziękowania dla gości oraz poprosić firmę florystyczną o przywiezienie kwiatów wieczorem by ocenić dekoracje.

Dzień przed

wizyta u kosmetyczki

Dłonie Państwa Młodych będą pod obstrzałem zdjęć i spojrzeń. Wiele osób poprosi Was o podanie rąk by podziwiać obrączki, dlatego również Pan Młody, nie tylko ten postępowy, udaje się na manicure. Panna Młoda rezerwuje więcej czasu, około półtorej godziny. Warto, aby podobnie jak w przypadku próbnego makijażu, przetestowała swój wybór z wyprzedzeniem, na przykład na ostatnią przymiarkę sukni ślubnej. Najrozsądniej udać się do salonu w drugiej połowie dnia poprzedzającego ślub, aby zminimalizować ryzyko złamania paznokci i odpryśnięć lakieru.

Na dzień przed nie polecamy natomiast wizyt na solarium, zabiegów złuszczających, regulacji brwi, przedłużania rzęs czy farbowania włosów. Nie będzie już czasu na ratowanie ewentualnej katastrofy.

Rano

odbiór zamówień

Kwiaciarnia – Firma florystyczna zadba o dekoracje na sali i w kościele, natomiast elementy takie jak bukiety, korsarze, wianki, kwiaty do butonierek oraz ozdoby samochodu odbieramy osobiście lub umawiamy się na ich dostawę do domu.

Samochód – Jeżeli wynajmujemy auto od zewnętrznej firmy i nie mamy możliwości przenocowania go na zamkniętym terenie, najmniej stresującym rozwiązaniem jest odbiór dopiero w dniu ślubu. Wcześniej ustalamy kto udekoruje samochód. Kwiaciarnie zazwyczaj przygotowują mini kompozycje z roślin lub wstążek na gumowych przyssawkach, które wystarczy przymocować do drzwi oraz maski. Natomiast okazyjną tablicę rejestracyjną możemy przykleić taśmą dwustronną.

5 - 6h przed

fryzjer & barber

Czas spędzony u fryzjera zależy od poziomu skomplikowania upięcia ślubnego. Najlepszej informacji na ten temat dostarczy próbne czesanie. Liczyć należy 1 – 2 godziny. Panowie mogą rozpocząć przygotowania później, chyba że czeka ich również usługa stylizacji zarostu.

Do fryzjera zabieramy ze sobą zaplanowane ozdoby do włosów i koniecznie ubieramy się w stroje zapinane na guziki lub suwak, aby nie uszkodzić fryzur przy przebieraniu.

4h przed

makjaż

Na make-up warto umówić się w domu lub miejscu, w którym kompleksowo wykonamy obie usługi czesania oraz makijażu, oszczędzając czas na dojazdach. Pamiętajmy, że makijaż okazyjny różni się od codziennego, dlatego na jego wykonanie zarezerwujmy pełne 60 minut, zwłaszcza, jeżeli planujemy doklejanie sztucznych rzęs. Trzymamy w gotowości zdjęcia inspiracyjne lub próbne oraz ujęcie całej sylwetki w sukni ślubnej.

3,5h przed

ubieranie pana Młodego

Jeżeli decydujemy się na przygotowania osobno, w pierwszej kolejności zapraszamy fotografa do domu Pana Młodego, gdzie świadek pomaga mu w założeniu wszystkich elementów stroju. W niektórych regionach Polski istnieje zwyczaj, że narzeczony przywozi swojej przyszłej żonie bukiet ślubny, a ona dopiero wtedy wpina mu kwiatek w butonierkę (nigdy w brustaszę!). Jest to praktyczne rozwiązanie dla żywej roślinki, która dłużej zachowa świeżość.

2,5h przed

ubieranie panny młodej

W polskiej tradycji Panna Młoda zakłada suknię ślubną w asyście świadkowej, oczywiście pod czujnym okiem fotografa. Jest to punkt harmonogramu, który nie lubi pośpiechu. Lepiej dłużej pomocować się z guziczkami niż już na tym etapie sięgać po igłę i nici.

Zanim dotkniemy białego materiału koniecznie przezornie umyjmy ręce. Suknię zakładamy przed biżuterią, tak aby nie zaciągnąć tkaniny pierścionkiem lub kolczykami. Od tego momentu pilnujemy się też by nie muskać dłońmi twarzy z makijażem.

Z wpięciem welonu, zwłaszcza długiego, radzimy wstrzymać się do samego wyjścia z domu a przed drogą do ołtarza sprawdzamy ponownie jego stabilność.

Na koniec, zgodnie ze zwyczajem, dokładamy do stroju Panny Młodej coś starego, coś pożyczonego oraz coś niebieskiego lub podchodząc do tematu praktycznie – jeden przedmiot łączący te cechy. Na przykład błękitną, noszoną wcześniej przez inną właścicielkę, koronkową podwiązkę.

2h przed

przyjazd pana młodego

Pan Młody wraz z rodzicami i świadkiem powinni zjawić się u Panny Młodej mniej więcej na 2 godziny przed ceremonią. Jest to czas na zdjęcia rodzinne oraz ewentualne pojedyncze kadry w plenerze. W tym momencie w butonierkach panów pojawiają się kwiaty. Jeżeli nie zostały przygotowane na specjalnych przypinkach, należy podpiąć je agrafką.

75 minut przed

błogosławieństwo

Moment błogosławieństwa bywa wzruszający, dlatego warto rozpocząć go 30 minut przed wyjazdem do kościoła, mając w rezerwie czas na ewentualną poprawkę rozmazanego od łez makijażu.

60 minut przed

sprawdzenie listy

Listę 20 niezbędnych rzeczy jakie należy zabrać na wesele przedstawiliśmy Wam w osobnym wpisie. Na tym etapie wszyscy będziecie już odczuwać stres, dlatego nie zawierzamy pamięci – przechodzimy  przez wydrukowaną checklistę na kwadrans przed wyjściem, mając na uwadze, że niektóre przedmioty będą nam potrzebne jeszcze przed dotarciem na salę weselną, więc muszą znajdować się pod ręką.

45 minut przed

wyjazd do kościoła

Do kościoła wyjeżdżamy z zapasem czasowym uwzględniając typowy ruch na naszej trasie o tej porze dnia. Z czarnych scenariuszy przydarzyć nam się może kontrola policji nakazującej zdjęcie nienumerowanych tablic rejestracyjnych lub mdłości wynikające z silnych emocji. Niewiarygodne, lecz z życia wzięte:)

15 minut przed

podpisywanie dokumentów

W zależności od parafii podpisywanie dokumentów ślubu konkordatowego oraz protokołu odbywa się w trakcie mszy, po jej zakończeniu lub przed rozpoczęciem. W tym ostatnim przypadku należy przybyć do zakrystii kwadrans wcześniej wraz z kompletem czterech dowodów osobistych.

Jest to również czas na przekazanie obrączek kościelnemu lub, co ostatnio bardzo popularne, małemu reprezentantowi rodziny, który wniesie je na przedzie orszaku weselnego.

Jeżeli mamy takie preferencje, wręczamy księdzu obrazek, który zostanie poświęcony pod koniec mszy i przekazany na ręce Młodej Pary, a także treść intencji oraz ogłoszeń. W sytuacji, gdy bezpośrednio po naszej ceremonii odbywa się kolejna, warto poprosić księdza by przekazał informację o sprawnym przejściu na bok kościoła lub o przyjmowaniu życzeń na sali weselnej.

Harmonogram

Dzień przed

potwierdzenie usługodawców

dostarczenie zaświadczeń spowiedzi

wizyta na sali

kosmetyczka

rano

odbiór kwiatów

odbiór samochodu z wypożyczalni

fryzjer & barber

makijaż

po południu

ubieranie Pary Młodej

sesja + błogosławieństwo

checklista + wyjazd do kościoła

podpisywanie dokumentów

www.thewoofpecker.pl

7

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.